Klass 9A den 28 februari

Stavros är med all säkerhet en jätteduktig lärare. Men kan han med säkerhet veta att hans metoder att undervisa är de metoder som ger bäst resultat för andra lärare?  Jag skulle vilja se mera av hur varje lärare kan hitta sitt eget optimala sätt att undervisa på och mindre av ”gör som Stavros ” och sedan blir allt solsken. Pedagoger ska ju ”hålla länge” och orka driva både sitt eget lärande och samtidigt vara motor för elevernas lärande. Jag är rädd att om någon kommer och säger gör som jag så kommer effekten att bli kortvarig.

 

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Klass 9A, Skola. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s