Lärarlegitimation

På Skolverkets hemsida kan man läsa följande:
”Regeringen har lagt ett förslag om lärarlegitimation och den 2 mars 2011 fattade Riksdagen beslut om att lärarlegitimation ska införas. Skolverket har fått regeringens uppdrag att förbereda och organisera arbetet med att legitimera lärare och förskollärare. Utbildningsdepartementet arbetar nu med att färdigställa den förordning som kommer att klargöra vad som krävs för bli behörig att undervisa i ämnen och årskurser.”

Jag ser fram emot att ta del av det man här kommer fram till. Tydliga föreskrifter om vad som krävs för att vara behörig lärare i olika sammanhang skulle göra att vi som jobbar i skolan skulle få bättre arbetsro. Som läget är nu har vi ett avsevärt energiläckage på grund av otydliga regler.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Skola. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s