Klass 9A sista avsnittet

Jag gillar att se lärarnas stora personliga engagemang i elevernas framsteg och tror att detta är en viktigt grundsten för att eleverna ska nå bra studieresultat.
Att hitta metoder för att väcka och underhålla elevernas motivation för sitt eget lärande är grundläggande. Det arbetet måste för att vara framgångsrikt ske både på ett intellektuellt och emotionellt plan.
Här går varje person in med sina unika förutsättningar. Få lärare har riktigt bra ingångar till alla elever men tillsammans får vi större ”räckvidd”. I ett väl fungerande arbetslag kan man stötta varandra och på detta område finns ju inga ämnesgränser.

 

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Klass 9A, Skola. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s