Nu målar vi

Arbetet med Nya skolan går vidare och följer tidsplanen. Nu pågår målning av fasaden och för varje dag får man en tydligare bild av hur det kommer att se ut när allting är klart. Att hitta rätt kulör för färgen har varit knivigt då de första färgproven inte var till belåtenhet men efter ett par omtag är nu problemet löst.
Arbetet med utemiljön har också tagit fart, nu pågår asfaltering av vägar och montering av utrustning.
Upphandling av inventarier till Nya skolan tar en hel del av min tid i anspråk dessa dagar. En projektgrupp bestående av rektorer på Sörberge och Mariedal och två lärarrepresentanter från varje skola har bildats för ändamålet och arbetet är nu inne i ett intensivt skede.
Att få vara med och bygga en ny skola är en både utmanande och spännande uppgift. Jag ser verkligan  fram emot den dag när vi får flytta in i en sprillans ny och fin skola.

Ett bildspel med bilder från olika skeden av skolbygget finns här

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Nya skolan i Timrå, Skola. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s