IT-strategi för skolorna i Timrå växer fram

Arbetet med att ta fram en IT-strategi för kommunens skolor har påbörjats nu i höst. En arbetsgrupp där jag har förmånen att ingå har tillsatts för att jobbar med detta. Vi har även hjälp av en konsult utfrån för att stötta arbetet.
IT-strategin  kommer bland annat att beskriva vilken IT-utrustning som våra elever och personal på olika stadier minst ska ha tillgång till och i vilken omfattning. Men även vilket stöd som behövs för att IT-satsningarna ska bli framgångsrika. Vi behöver även fundera på pedagogiken. Hur ser den röda IT-tråden (eller fibern) ut för en elev från förskola till gymnasium, vad förväntas man klara av på olika stadier?
Det är roligt att se att vi redan nu har enskilda skolor som visar framfötterna på detta område. Jag tänker på Söråkers projekt med läsplattor och Smartboards som ett lysande exempel.
IT-strategin ska även underlätta för våra politiker att fatta kloka beslut med sikte mot framtiden.
Om vi kan ligga i framkant på IT-området så tror jag att vi skapar goda förutsättningar för våra ungdomars lärande och framtid.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i IT, Samverkan lokalt, Skola och märktes , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s