Värdegrundsarbete i praktiken

Vi har sett skrämmande bilder från Kina de senaste veckorna. En liten flicka blev överkörd av bilar och skadades svårt. Hon blev liggande på öppen gata och människor passerade utan att hjälpa henne. Flickan avled senare av sina skador.
Händelsen har väckt uppståndelse över hela världen och nu pågår debatten i Sverige om huruvida vi ska inför en lag som skulle göra det olagligt att inte ingripa om någon befinner sig i en nödsituation. Vi får se hur det går med lagen men bör inte sitta med armarna i kors.
Jag tror att skolan ha en viktig roll när det gäller att ge unga människor mod och handlingskraft att ingripa när någon befinner sig i nöd. Ett bra arbete i skolorna på detta område skulle kunna göra stor skillnad.
Vi pratar ofta om vikten av att jobba med värdegrundsarbete i skolan, här finns ett konkret exempel som visar vad det handlar om.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Värdegrund och märktes , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s