Vem vill vara särbegåvad?

Västerbottens-Kuriren har i ett par artiklar uppmärksammat att skolan är dålig på att ge stöd och uppmuntran till elever som är särskilt begåvade. Erfarenhet visar att det framför allt är pojkar som är i den situationen  som riskerar att fara illa och bli lågpresterande, provocerande eller apatiska.
Från Umeå Universitet går man  i dag ut i en artikel  och säger att man vill erbjuda stöd till särbegåvade barn och deras lärare.
Ett lovvärt initiativ som jag hoppas följs upp i praktisk handling. Men visst borde man kunna hitta en mer positiv benämning  än särbegåvad?

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Barn med hög begåvning, Kunskap, Skola och märktes , , , . Bokmärk permalänken.

En kommentar till Vem vill vara särbegåvad?

  1. Mona, luttrad mor till särbegåvad tonåring skriver:

    I vår Filurum Föräldragrupp för särskilt begåvade barn har vi, som jag nyss skrev, börjat säga särskilt begåvade. Det då flera av våra barn påpekat att deras kompisar undrat varför de inte går på särskola.

    Kan också berätta att både jag och min sons skolkurator försökt komma i kontakt med den person från Umeå universitet som uttalade sig i tidningen men vi har ännu inte lyckats få kontakt med honom.

    Tack för att du skriver om detta!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s