Har Du lätt för matte eller rätt lärare?

Naturlig fallenhet för matematik är en vanlig förklaring till varför vissa är bättre än andra i matematik. Ny spännande forskning från Luleå tekniska universitet visar på andra förklaringsmodeller som innebär att vi genom val av  aktiviteter i klassrummet kan styra hur elever tar till sig matematikundervisningen.
I forskningresultaten tydliggörs fyra förklaringsmekanismer till ”skillnader i prestation” redan efter en så kort tid som tre veckor. Dessa beskrivs som:

  • Elevers olika delaktighet och initiativförmåga
  • Lärarnas varierade förklaringsstrategier
  • Elevernas utnyttjande av resurser för lärandet
  • Undervisningens osynliga kriterier

Forskarna konstaterar att inte finns några väl utarbetare rutiner för att kontrollera elevernas delaktighet och initiativ. Det innebär i sin tur att prestationsnivån är intimt länkad till elevens sociala kompetens, relaterad till både social bakgrund och levnadsvanor.
>> Länk till hela artikeln

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Kunskap, Matematik, Skola, Skolforskning och märktes , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s