Låt dig inspireras av Per Daniel Liljegren

Lyssna på Per-Daniel Liljegren, skolchef i Sorsele.  Han föreläste på Grand Hôtel när MediaCenter Västerbotten  arrangerade seminariet ”Framtidens lärare – en inspiratör och entreprenör” den 3 februari 2012.
Han pratade bland annat  om vilka kunskaper elever kommer att behöva baserat på förändringar i omvärlden.
Det som gjorde det  starkaste intryck på mig var när han tar på sig ”Skolinspektionens glasögon” och konstaterar ”oj vad mörkt det blev” och filosoferar över vad deras kritiska förhållningssätt kan få för konsekvenser. Ord och inga visor!

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Kunskap, Skola, Värdegrund och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s