Kreativitet i klassrummet

Kreativa elever kan se nya möjligheter och komma med nya förslag. Det är positivt men det innebär samtidigt att den kreativa eleven kan utmana sin omgivning genom att ifrågasätta och ibland provocera.
Att leda kreativa elever och stimulera dom att använda sin kreativitet på ett konstruktivt sätt är en utmaning.  Den kanske svåraste utmaningen består av att  möta  elever som faktisk är lika kreativa eller rent av smartare än sin lärare.  Detta har säkert varit ett dilemma för lärare i alla tider men utmaningen är inre mindre i dagens demokratiska skola.
Jag tror att en lärare som möter sina elever med ett coachande förhållningssätt och som är  är trygg i sin vuxenroll har goda förutsättningar att klara detta.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Entreprenörskap, Kreativitet, Kunskap, Skola och märktes , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s