Lärare som lär

Tarja Alatalo har jobbat som grundskollärare i många år och beskriver sig själv som en  framgångsrik lärare. Hon lämnade katedern för att ägna sig åt studier och har nu skrivit en avhandling med rubriken  Skicklig läs- och skrivundervisning i åk 1-3,  Om lärares möjligheter och hinder.
Här kan Du läsa en sammanfattning av Tarjas avhandling Men det kanske intressantaste är att vara med på hennes disputation
 på Göteborgs Universitet som ligger ute på nätet.

Jag tycker att Tarja har kloka synpunkter och kan rekommendera hennes disputation som fortbildning. Men jag tror också att det är många lärare som funderar på att göra ett break och ägna sig åt studier.  Genom att vara med på disputationen får Du en bild av vad som krävs och hur det kan gå till.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Kunskap, Skola, Skolforskning och märktes , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s