Lyssna på mig!

Här kommer ett riktigt bra tips till dig  som är lärare och skulle vilja bli bättre på att starta  den inre filmen hos dina elever och fånga deras uppmärksamhet. Utbildningsradion har producerat ett program på 30 minuter som handlar om hur Du genom att utveckla ditt sett att tala kan bli mer spännande att lyssna till.
Det skrivna ordet har länge stått högt i kurs i skolan men vi börjar på nytt inse vikten av det muntliga berättandet.
I programmet får Du bland annat träffa retorikexpert Lena Josefsson, Ida Junker och Sibon Kabir som jobbar med  storytelling och Olle Josephsson, professor i nordiska språk och tidigare ordförande i Svenska språknämnden som  pratar om demokratiseringen av det svenska språket.
>> Till programmet det muntliga berättandet

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Berättande, Kunskap, Skola, Webbtips och märktes , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s