Om tilltro till skolan

Skolan i Sverige har på senare år genomgått många organisatoriska förändringar som inte hunnit falla på plats innan nästa ägt rum. Det är möjligt att förändra innehållet i undervisningen utan att förändra organisationen. Skolan kan då få tid att fokusera på uppdraget att jobba med elevernas kunskapsutveckling.
Det är viktigt att det i samhället finns en god tilltro till skolan. När skolan utsätts för förväntningar att klara av sociala problem hos familjer som övriga samhället inte kunnat hantera så skadas denna tilltro.
Ur dessa perspektiv funderar jag på vilken betydelse  hanteringen av huvudmän för skolan har haft.
Idag är det bara Sverige och Chile, som tillåter vinstdrivna skolor. I alla andra jämförbara länder har man någon form av vinstbegränsning. Det gäller exempelvis i Holland, Belgien, Norge, Danmark och i Finland.
>>Mer om detta i en artikel i tidningen Helagotland

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Kunskap, Skola och märktes , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s