Skolan i Finland

Jag har mina rötter i det Österbottniska potatislandet i Finland och försöker följa vad som händer på skolfronten där.
Susanna Ginman skriver i en debattartikel i Hufvudstadsbladet bland annat följande:
”Det räcker att påpeka att hemligheten bakom den finländska grundskolans framgång är att den är jämlik och inte differentierad. Under de senaste åren har det skett en utveckling som hotar grundskolans jämlika uppdrag, en slags smygdifferentiering. Om Finland ska klara sig som nation måste den utvecklingen hejdas.”
Läs hela artikeln om skolstarten i Finland.
Det ska bli spännande att följa hur skolan i Finland kommer att utvecklas. Att utveckling på många områden är cyklisk är ett faktum. Den svåra konsten är att göra rätt analys för att med den som grund positionera sig i förhållande till omvärlden.
Finland har uppenbarligen lyckats bra med detta arbete under senare år vilket syns tydligt  i flera internationella studier.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Kunskap, Skola och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s