Tom har pejl på klimatförändringarna

Tom Juslin, reporter på Västerbottens Kuriren har fått ett stipendium av Nordiska Ministerrådet för att rapportera om hur klimatförändringarna påverkar människor, djur och natur i de nordiska länderna. Det är i de nordliga delar av Europa som klimatförändringarna märks mest.
Tom är nyss hemkommen från en resa till  Färöarna och Island där han  träffat såväl klimatforskare som vanligt folk.
Före fem år sedan gjorde Tom en likande resa som resulterade i en artikelserien som publicerades i ett 20-tal svenska och finländska tidningar. Tom har även föreläst  i alla de fem nordiska länderna och bland annat gjort en  sex veckors turné genom hela Norge och 60 föredrag på 40 olika orter, mest högstadier och gymnasier.
På sin blogg Klimatresan skriver Tom på initierat och lättbegripligt sätt om klimatfrågan och jag kan varmt rekommendera materialet för användning i skolan.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Hållbar utveckling, Klimat, Lektionstips, Skola och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s