It ain’t over til the fat lady sings

Den etablerade bilden att medfödd begåvning avgör om en elev kommer nå de högsta resultaten i skolan måste omvärderas, säger Karolina Fredriksson, undervisningsråd på Skolverket.
Faktorer som bidrar till höga skolprestationer är motivation, ansträngning, uthållighet och positiv självbild hos eleverna. Stöd, stimulans och höga förväntningar från kunniga och engagerade lärare i skolan skapar förutsättningar för ovanstående. Betydelsen av medfödd begåvning behöver tonas ner.
Enligt forskningen finns det ingen speciell pedagogik eller undervisning som fungerar särskilt för högpresterande elever. I utvärdering av den gymnasiala spetsutbildningen ses inga tecken på att lärarna skulle använda någon speciell pedagogik. Istället framhålls lärarnas ämneskunnighet, kompetens, engagemang och att de har höga förväntningar på eleverna och ger mycket stöd och hjälp. Det är betingelser som är viktiga för alla elever.
Jag hoppas att budskapet i rapporten når ut till alla elever och lärare.

>> Läs hela artikeln, här finns även länk till rapporten

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Barn med hög begåvning, Kunskap, Skola och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s