Utökad skolplikt

Jag har svårt att se hur en utökning av skolplikten skulle medföra att fler elever klarar av sina gymnasiestudier. De som hoppar av gör det oftast för att de saknar motivation, drivkraft och ibland  förutsättningar. Det viktigaste för att få dessa ungdomar, som för 421336tillfället har slut på ström, upp på banan igen är att återvinna deras förtroende för sig själva och för vuxenvärlden. Jag tror inte att lagboken är något bra verktyg här.
Om några ungdomar skulle kunna påtvingas kunskaper med hot om rättsliga påföljder så är jag rädd att det är många fler som skulle riskera att hamna ännu djupare in i utanförskap.
Erfarenheter från grundskolan visar att de formella juridiska påtryckningar som finns tack vare skolplikten oftast är väldigt uddlösa när det gäller att få ungdomar som skolkar att komma tillbaka  till skolan.
Vad är det som talar för att det skulle fungera bättre med gymnasieungdomar?

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Skola och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s