Vad gör diagnoser med elever?

John Hattie är professor och chef för Melbourne Education Research Institute vid JohnUniversity of Melbourne, Australien, och hedersprofessor vid University of Auckland. John har i sin forskning tittat på vad det är som är viktigt för att förbättra elevernas resultat.
Den 19.4 föreläste han på inbjudan av Stockholms stads utbildningsförvaltning.
Värt att notera:
Hatties studier visar att när elever får diagnoser av olika slag är detta det sämsta man kan göra för en elev.
Höga förväntningar på eleven är en av de mest effektiva faktorerna för höga resultat. En elev med en diagnos riskerar låga förväntningar från både lärare, föräldrar och omvärld vilket är katastrofalt.
Vi har hört det förr men det tål att tänkas på en gång till! Det visar även på hur svårt det är att förhålla sig till skolforskning som tenderar att ofta komma med budskap som kan upplevas som motsägelsefullt.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Kunskap, Skola och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s