Fysisk aktivitet i skolan är viktigt.

Björn Hällgren skriver i en debattartikel i Västerbottens Kuriren om hur svårt det är att få gehör för betydelsen av fysisk aktivitet i skolan bland beslutsfattare.
Vetenskapliga rapporter från hela världen har länge visat på positiva effekterna på kropp och själ men också på förbättrad inlärningsförmåga och bättre koncentration.
Jag har jobbat på två skolor där projekt med utökad fysik aktivitet har bedrivits, Sävar skola i Umeå och Arenaskolan i Timrå. I båda fallen har projekten kommit till stånd och drivits av  engagerade idrottslärare som genom hårt arbete lyckats övertyga sin omgivning om nyttan med fysisk aktivitet. Tyvärr saknas såna eldsjälar på många skolor och de som driver projekten jobbar ofta i motvind och tröttas ut.
Nu tycker jag det är dags för  politiker och beslutsfattare att vakna. Sverige har näst minst timmar i hela Europa för denna typ av undervisning. Det vetenskapliga belägget för en kursförändring saknas inte!

Läs gärna Björns artikel här

ski-1

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Skola, Skolan i Timrå, Skolforskning, Skolidrott och märktes , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s