Tankar om stress i skolan

Elever i skolan är stressade läste jag om i tidningen. Inte bara det. Elever är stressade, föräldrarna är stressade, lärarna är stressade, skolledarna är stressade, politikerna är kanske mest stressade av alla.
Men är det så konstigt? Med all dokumentation, utredningar och dissekering av elevernas kunskaper och icke-kunskaper i minsta molekyl så tycker jag att instruktionerna för elevhantering i dagens skola påminner mera om driftinstruktioner för ett kärnkraftverk än om att ge våra ungdomar en bra start i livet. Det har ju faktiskt människan klarat av i alla tider.

Om johaniskolan

Livet blir det Du gör det till.
Detta inlägg publicerades i Barn som far illa, Kunskap, Skola, Värdegrund och märktes . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s